Masaż

leczniczy, klasyczny, poprzeczny, izometryczny, sportowy, relaksacyjny, limfatyczny

Jedną z najbardziej znanych metod radzenia sobie z bólami układu ruchu człowieka jest masaż. Stanowi on mechaniczny bodziec skierowany na powłoki skórne, mięśnie, okostną, torebki i więzadła stawowe wywołujący liczne zmiany i reakcje w organizmie człowieka.

Podczas masażu wykonywanych jest wiele specjalistycznych technik (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracja, oklepywanie, roztrząsanie), z których każda powoduje odpowiednią reakcję w skórze, tkankach głębokich, a finalnie w całym ustroju. Dzięki temu masaż jest doskonałym narzędziem leczniczym, ale także z powodzeniem może być stosowany jako ważny element profilaktyki.

Wykazuje działanie lokalne i centralne. Działanie lokalne powoduje rozszerzenie naczyń krwionoœnych i limfatycznych co prowadzi do lepszego odżywienia, dotlenienia tkanek i odprowadzenia z nich produktów przemiany materii. Działanie centralne wpływa ogólnie na cały ustrój poprzez stymulowanie receptorów układu nerwowego. Liczne wyniki badań wykazują, że masaż ma korzystne działanie przeciwbólowe w leczeniu chorób narządu ruchu, wpływa dodatnio na zwiększenie zakresu ruchu oraz obniża napięcie układu nerwowego, co wpływa nie tylko na poprawę samopoczucia fizycznego, ale również na poprawę kondycji psychicznej, lepszy sen.